• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Рот: Договорот е уникатна шанса за отворање на вратите на ЕУ и НАТО

Рот: Договорот е уникатна шанса за отворање на вратите на ЕУ и НАТО

Охрид, 14 септември 2018 (МИА) - Македонија испишува историја, не само национална туку и европска. С... повеќе...

 
Хан за МИА: Без решение за името, вратата за ЕУ ќе се затвори за децении

Хан за МИА: Без решение за името, вратата за ЕУ ќе се затвори за децении

Брисел, 14 септември 2018 (МИА) - Непосредно пред неговата посетна на Македонија во понеделник, евро... повеќе...

Могерини: Клучевите на вашата иднина се во вашите раце, ЕУ е отворена за вас (видео)

Могерини: Клучевите на вашата иднина се во вашите раце, ЕУ е отворена за вас (видео)

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги има... повеќе...

Халворсен: Успешен референдум за исчекор во евроатлантските интеграции

Халворсен: Успешен референдум за исчекор во евроатлантските интеграции

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Норвешка е посветен партнер и силен поддржувач на Македонија и на ... повеќе...

Заев и Могерини од Стразбур заедно во Скопје

Заев и Могерини од Стразбур заедно во Скопје

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна ... повеќе...

Вајгл: Ако не успее референдумот, се плашам дека е последна шанса

Вајгл: Ако не успее референдумот, се плашам дека е последна шанса

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) - Европратеникот од Словенија и известувач за Македонија во Европски... повеќе...

Вајгл за МИА: Ако не успее референдумот, се плашам дека е последна шанса

Вајгл за МИА: Ако не успее референдумот, се плашам дека е последна шанса

Брисел, 13 септември 2018 (МИА) -  Во разговор со МИА европратеникот и известувач за Македонија во Е... повеќе...

Во МНР продолжува конференцијата за ефектите од евроатланската интеграција и хибридните закани

Во МНР продолжува конференцијата за ефектите од евроатланската интеграција и хибридните закани

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска продолжува Меѓунаро... повеќе...

Дебата: Македонија во новиот контекст на проширувањето на ЕУ

Дебата: Македонија во новиот контекст на проширувањето на ЕУ

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Европското движење на Република Македонија, денеска организира каф... повеќе...

Шекеринска - Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Шекеринска - Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска имаше работна с... повеќе...

Едуард Кукан, европратеник (ЕПП): Патриотска должност е да се гласа на референдумот

Едуард Кукан, европратеник (ЕПП): Патриотска должност е да се гласа на референдумот

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) - Порака до македонските гласачи да учествуваат на референдумот, но ... повеќе...

Кукан: ЕПП го охрабрува ВМРО-ДПМНЕ да не повика на бојкот

Кукан: ЕПП го охрабрува ВМРО-ДПМНЕ да не повика на бојкот

Брисел, 11 септември 2018 (МИА) - Европратеникот од Европската народна партија (ЕПП), Едуард Кукан, ... повеќе...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) – Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскио... повеќе...

ЕК: Македонските граѓани да гласаат на референдумот без мешања однадвор

ЕК: Македонските граѓани да гласаат на референдумот без мешања однадвор

Брисел, 10 септември 2018 (МИА) – Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, од Брисел п... повеќе...

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември  (видео)

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Никој не им се заканува на македонските граѓани со изолација. Тие м... повеќе...

Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен ... повеќе...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео)

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Маке... повеќе...