• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Во МНР продолжува конференцијата за ефектите од евроатланската интеграција и хибридните закани

Во МНР продолжува конференцијата за ефектите од евроатланската интеграција и хибридните закани

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска продолжува Меѓунаро... повеќе...

 
Дебата: Македонија во новиот контекст на проширувањето на ЕУ

Дебата: Македонија во новиот контекст на проширувањето на ЕУ

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Европското движење на Република Македонија, денеска организира каф... повеќе...

Шекеринска - Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Шекеринска - Апатурај: НАТО силно ја поддржува Македонија во процесот на пристапување во Алијансата

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска имаше работна с... повеќе...

Едуард Кукан, европратеник (ЕПП): Патриотска должност е да се гласа на референдумот

Едуард Кукан, европратеник (ЕПП): Патриотска должност е да се гласа на референдумот

Брисел, 12 септември 2018 (МИА) - Порака до македонските гласачи да учествуваат на референдумот, но ... повеќе...

Кукан: ЕПП го охрабрува ВМРО-ДПМНЕ да не повика на бојкот

Кукан: ЕПП го охрабрува ВМРО-ДПМНЕ да не повика на бојкот

Брисел, 11 септември 2018 (МИА) - Европратеникот од Европската народна партија (ЕПП), Едуард Кукан, ... повеќе...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) – Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскио... повеќе...

ЕК: Македонските граѓани да гласаат на референдумот без мешања однадвор

ЕК: Македонските граѓани да гласаат на референдумот без мешања однадвор

Брисел, 10 септември 2018 (МИА) – Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, од Брисел п... повеќе...

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември  (видео)

Меркел: Сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември (видео)

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Никој не им се заканува на македонските граѓани со изолација. Тие м... повеќе...

Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен ... повеќе...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео)

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Маке... повеќе...

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (ДПЛ)

Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија (ДПЛ)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Маке... повеќе...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, искористете ја шансата на 30 септември (видео)

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, искористете ја шансата на 30 септември (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - За неколку седмици имате референдум за договорот за името. Ги охраб... повеќе...

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (видео)

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Го ценам партнерството со вашата земја. За неколку недели ќе имате ... повеќе...

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (ДПЛ)

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (ДПЛ)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Го ценам партнерството со вашата земја. За неколку недели ќе имате ... повеќе...

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (видео)

Столтенберг: Ние ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Го ценам партнерството со вашата земја. За неколку недели ќе имате ... повеќе...

Прес-конференција на Столтенберг и Шекеринска (во живо)

Прес-конференција на Столтенберг и Шекеринска (во живо)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и министерката за одб... повеќе...

Османи - Аселборн: Решението ќе го најдеме гледајќи во иднината

Османи - Аселборн: Решението ќе го најдеме гледајќи во иднината

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи за надворешни работи на Луксембург,... повеќе...

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...