Евро-атлантски интеграции

Столтенберг: Се надевам дека при следното доаѓање, ќе бидам во земја членка на Алијансата (видео)

Столтенберг: Се надевам дека при следното доаѓање, ќе бидам во земја членка на Алијансата (видео)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - За неколку недели ќе имате референдум на кој треба да се одлучите з... повеќе...

 
Столтенберг пристигна во дводневна официјална посета на Македонија (видео)

Столтенберг пристигна во дводневна официјална посета на Македонија (видео)

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вечерва допатува во С... повеќе...

Столтенберг во дводневна официјална посета на Македонија

Столтенберг во дводневна официјална посета на Македонија

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Во пресрет на референдумот закажан за 30 септември, денеска во двод... повеќе...

Робе: Членството на Македонија во НАТО битен чекор за стабилноста на регионот

Робе: Членството на Македонија во НАТО битен чекор за стабилноста на регионот

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Придобивките од членството во НАТО се безбедност, демократија, слоб... повеќе...

Могерини: Да се искористат можностите за почнување пристапни преговори

Могерини: Да се искористат можностите за почнување пристапни преговори

Белград, 3 септември 2018 (МИА) - Следната година ќе биде интензивна за подготовките за почнување на... повеќе...

Тркалезна маса „Евроатлантска иднина за Македонија?

Тркалезна маса „Евроатлантска иднина за Македонија?

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Во организација на Институтот за европска политика (ЕПИ) - Скопје, ... повеќе...

Шекеринска: Искуството на Црна Гора мотив и инспирација за членството во НАТО (ПВТ)

Шекеринска: Искуството на Црна Гора мотив и инспирација за членството во НАТО (ПВТ)

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Македонија и Црна Гора имаат одлична соработка, особено во одбраната,... повеќе...

Шекеринска: Искуството на Црна Гора мотив и инспирација за членството во НАТО

Шекеринска: Искуството на Црна Гора мотив и инспирација за членството во НАТО

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Македонија и Црна Гора имаат одлична соработка, особено во одбраната,... повеќе...

„ЕУ за тебе“ во Велес со работилница за механизмите за финансиска поддршка на ЕУ

„ЕУ за тебе“ во Велес со работилница за механизмите за финансиска поддршка на ЕУ

Велес, 31 август 2018 (МИА) - EУ Инфо центарот и Делегацијата на ЕУ во земјава  во рамките на кампањ... повеќе...

Даниелсон: На 30 септември ќе имате уникатна можност да ја обликувате иднината (видео)

Даниелсон: На 30 септември ќе имате уникатна можност да ја обликувате иднината (видео)

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Договорот постигнат со Грција е историски, така е препознаен и призна... повеќе...

Димитров: Не бараме незаслужени награди, туку валоризација на успешната приказна

Димитров: Не бараме незаслужени награди, туку валоризација на успешната приказна

Брисел, 29 август 2018 (МИА) - Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен сп... повеќе...

Жбогар: Јазикот на Блаже Конески и Матеја Матевски ќе биде официјален јазик на ЕУ

Жбогар: Јазикот на Блаже Конески и Матеја Матевски ќе биде официјален јазик на ЕУ

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Нашата цел е да слушаме и да ги разбереме вашите грижи во врска со пр... повеќе...

Даниелсон: Референдумот ќе ја креира иднината на следните генерации

Даниелсон: Референдумот ќе ја креира иднината на следните генерации

Скопје, 29 август 2018 (МИА) – На 30 септември граѓаните ќе направат избор што ќе ја оформи иднината... повеќе...

Заев и Даниелсон ќе ја отворат серијата дијалози „Замислете ја иднината заедно!“

Заев и Даниелсон ќе ја отворат серијата дијалози „Замислете ја иднината заедно!“

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и директорот на Директоратот за проширување и со... повеќе...

Хан: Граѓаните на Македонија треба да одлучат дали ќе се интегрираат во ЕУ или ќе се вратат во изолација

Хан: Граѓаните на Македонија треба да одлучат дали ќе се интегрираат во ЕУ или ќе се вратат во изолација

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на маргините на состанокот ... повеќе...

Хан: Референдумот е избор меѓу иднина во ЕУ и изолација

Хан: Референдумот е избор меѓу иднина во ЕУ и изолација

Брисел, 22 август 2018 (МИА) - Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан за МИА изјави дека жали... повеќе...

НАТО ги испорача условите за прием, Македонија има 18 месеци за реализација

НАТО ги испорача условите за прием, Македонија има 18 месеци за реализација

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Реформите во судството, спроведување на внатрешните процедури во одно... повеќе...