• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Балфур: Македонија да се бори против руското мешање во референдумската кампања

Балфур: Македонија да се бори против руското мешање во референдумската кампања

Брисел, 25 јули 2018 (МИА) – Во интервју за МИА, Роза Балфур, експерт за проширување во Германскиот ... повеќе...

 
Димитров и Рот ќе разговараат за надворешно политичките приоритети и Договорот со Грција

Димитров и Рот ќе разговараат за надворешно политичките приоритети и Договорот со Грција

Скопје, 23  јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Скопје ќе с... повеќе...

Османи: Се надевам дека опозицијата ќе сфати оти земјата нема иднина без ЕУ и НАТО

Османи: Се надевам дека опозицијата ќе сфати оти земјата нема иднина без ЕУ и НАТО

Скопје, 22 јули 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека спротивставув... повеќе...

Македонија го почна скринингот, вицепремиерот Османи главен преговарач

Македонија го почна скринингот, вицепремиерот Османи главен преговарач

Скопје, 18 јули 2018 (МИА) - Македонија го почна процесот на скрининг за подготовка на почетокот на ... повеќе...

Вајгл: Сега е клучниот момент за Македонија, втора шанса ќе нема

Вајгл: Сега е клучниот момент за Македонија, втора шанса ќе нема

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) – Ова е клучен историски момент за Македонија и треба да се процени како ... повеќе...

Тилев за МИА: Очекувам меѓувладината конференција следната година да биде последен дел од долгиот пат кон ЕУ

Тилев за МИА: Очекувам меѓувладината конференција следната година да биде последен дел од долгиот пат кон ЕУ

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) - Со денешната посета на еврокомесарот за проширување и соседска политика... повеќе...

Хан во Скопје - почнува скринингот за почеток на преговорите со ЕУ

Хан во Скопје - почнува скринингот за почеток на преговорите со ЕУ

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) - Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска пр... повеќе...

Шекеринска: Издејствувавме две историски шанси - почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО

Шекеринска: Издејствувавме две историски шанси - почеток на преговори со ЕУ и покана за НАТО

Скопје, 14 јули 2018 (МИА) –  Денеска е ден кога можеме да кажеме дека нешто успеавме заедно, дека з... повеќе...

Тимоние:Годината за Македонија плодна, надежи дека следната повторно ќе прославуваме

Тимоние:Годината за Македонија плодна, надежи дека следната повторно ќе прославуваме

Скопје, 14 јули 2018 (МИА) – Годината за Македонија сигурно беше плодна со оглед на големиот број за... повеќе...

Димитров: Преговорите за Македонија следната година се тест за кредибилитетот на ЕУ

Димитров: Преговорите за Македонија следната година се тест за кредибилитетот на ЕУ

Брисел, 13 јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по 14. Совет за стаби... повеќе...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Скопје, 13 јули 2018 (МИА) - Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за... повеќе...

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Лондон, 12 јули 2018 (МИА) - Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30... повеќе...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО (видео)

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО (видео)

Скопје, 12 јули 2018 (МИА) - Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста ... повеќе...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Брисел, 12 јули 2018 (МИА) - Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека сам... повеќе...

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Македонија поканета во НАТО, претстои период на исполнување на обврските

Брисел, 12 јули 2018 (МИА) - Лидерите на 29-те земји членки на НАТО вчера на првиот ден на Самитот в... повеќе...

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Столтенберг: Нема НАТО без промена на името

Брисел, 11 јули 2018 (МИА) - Генералниот секреатер на НАТО Јенс Столтенберг јасно стави на знаење де... повеќе...

Потврдена поканата за НАТО

Потврдена поканата за НАТО

Брисел, 11 јули (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг потврди дека НАТО Алијансата ... повеќе...