• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Македонија очекува покана за НАТО на Самитот на Алијансата

Скопје, 11 јули 2018 (МИА) - Македонија на Самитот на НАТО што ќе се одржи денеска и утре во Брисел ... повеќе...

 
Француска поддршка за имплементација на Договорот од Преспа на Самитот во Лондон

Француска поддршка за имплементација на Договорот од Преспа на Самитот во Лондон

Скопје, 10 јуни 2018 (МИА) - Франција дава целосна поддршка на имплементација на неодамнешниот догов... повеќе...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Брисел, 10 јули 2018 (МИА) – Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви бл... повеќе...

Димитров: Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори (видео)

Димитров: Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори (видео)

Лондон, 10 јули 2018 (МИА) - Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори, но политиката е уметн... повеќе...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја ... повеќе...

Рот: Договорот за името доказ дека е можно да се надминат и длабоките разлики

Рот: Договорот за името доказ дека е можно да се надминат и длабоките разлики

Берлин, 9 јули 2018 (МИА) - Историскиот договор меѓу Грција и Македонија за спорот со името покажа д... повеќе...

Димитров ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Лондон

Димитров ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Лондон

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе учеств... повеќе...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Ма... повеќе...

Министерот Димитров на Самит за Западен Балкан во Лондон

Министерот Димитров на Самит за Западен Балкан во Лондон

Скопје, 8 јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре и задутре ќе учеств... повеќе...

ЕК: Одлуката на Советот ќе заштеди време при стартот на преговори со Македонија

ЕК: Одлуката на Советот ќе заштеди време при стартот на преговори со Македонија

Брисел, 6 јули 2018 (МИА) – Директорката за Западен Балкан во Европската Комисија, Геновева Руиз Кал... повеќе...

„ББ 2018“: Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците преферираат тешка работа (видео)

„ББ 2018“: Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците преферираат тешка работа (видео)

Брисел, 6 јули 2018 (МИА) - Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците ја сметаат т... повеќе...

Резултати од Стратегијата ЈИЕ 2020: Вработеноста во Македонија и регионот со константен раст

Резултати од Стратегијата ЈИЕ 2020: Вработеноста во Македонија и регионот со константен раст

Брисел, 5 јули 2018 (МИА) - Вработеноста во Македонија бележи констатен раст и е на добар пат да ја ... повеќе...

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Брисел, 5 јули 2018 (МИА) - Советот за регионална соработка, чија членка е и Македонија денеска во... повеќе...

Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - Натамошно спроведување на реформите, особено во приоритетните области - ... повеќе...

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - „Македонски перспективи: Како до Европа?“ е темата на конференцијата што... повеќе...

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска нагла... повеќе...

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Атина, 3 јули 2018 (МИА) - За Договорот постои мнозинство пратеници во Парламентот, според она што с... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...