• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Евро-атлантски интеграции

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја ... повеќе...

 
Рот: Договорот за името доказ дека е можно да се надминат и длабоките разлики

Рот: Договорот за името доказ дека е можно да се надминат и длабоките разлики

Берлин, 9 јули 2018 (МИА) - Историскиот договор меѓу Грција и Македонија за спорот со името покажа д... повеќе...

Димитров ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Лондон

Димитров ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Лондон

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе учеств... повеќе...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Скопје, 9 јули 2018 (МИА) - Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Ма... повеќе...

Министерот Димитров на Самит за Западен Балкан во Лондон

Министерот Димитров на Самит за Западен Балкан во Лондон

Скопје, 8 јули 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре и задутре ќе учеств... повеќе...

ЕК: Одлуката на Советот ќе заштеди време при стартот на преговори со Македонија

ЕК: Одлуката на Советот ќе заштеди време при стартот на преговори со Македонија

Брисел, 6 јули 2018 (МИА) – Директорката за Западен Балкан во Европската Комисија, Геновева Руиз Кал... повеќе...

„ББ 2018“: Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците преферираат тешка работа (видео)

„ББ 2018“: Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците преферираат тешка работа (видео)

Брисел, 6 јули 2018 (МИА) - Македонците најсигурни во своите работни места, Црногорците ја сметаат т... повеќе...

Резултати од Стратегијата ЈИЕ 2020: Вработеноста во Македонија и регионот со константен раст

Резултати од Стратегијата ЈИЕ 2020: Вработеноста во Македонија и регионот со константен раст

Брисел, 5 јули 2018 (МИА) - Вработеноста во Македонија бележи констатен раст и е на добар пат да ја ... повеќе...

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Брисел, 5 јули 2018 (МИА) - Советот за регионална соработка, чија членка е и Македонија денеска во... повеќе...

Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - Натамошно спроведување на реформите, особено во приоритетните области - ... повеќе...

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - „Македонски перспективи: Како до Европа?“ е темата на конференцијата што... повеќе...

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска нагла... повеќе...

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Атина, 3 јули 2018 (МИА) - За Договорот постои мнозинство пратеници во Парламентот, според она што с... повеќе...

Фокусот на скринингот за Македонија ќе биде на поглавјата за правда и правосудство

Фокусот на скринингот за Македонија ќе биде на поглавјата за правда и правосудство

Брисел, 2 јули 2018 (МИА) - Македонската и европската страна оваа недела ги усогласуваат календарите... повеќе...

Коблер: Македонија никогаш не била поблиску до ЕУ

Коблер: Македонија никогаш не била поблиску до ЕУ

Скопје, 2 јули 2018 (МИА) – Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и Македонија ... повеќе...

Евроинтеграцискиот пат во потрага по единство, одговорност и реформи

Евроинтеграцискиот пат во потрага по единство, одговорност и реформи

Скопје, 1 јули 2018 (МИА) - Пораки за единство и одговорност за евроинтеграциите на Македонија, за к... повеќе...

Хан и Могерини: Патот кон ЕУ е јасен, сега е до вас да одите напред

Хан и Могерини: Патот кон ЕУ е јасен, сега е до вас да одите напред

Скопје, 30 јуни 2018 (МИА) - Патот напред е јасен. Тоj води кон вашето членство во Европската унија.... повеќе...