Евро-атлантски интеграции

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Во Брисел презентација на резултатите од спроведување на стратегијата ЈИЕ 2020 и Балкански барометар 2018

Брисел, 5 јули 2018 (МИА) - Советот за регионална соработка, чија членка е и Македонија денеска во... повеќе...

 
Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Посветено и доследно спроведување на реформите - единствениот пат кон ЕУ

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - Натамошно спроведување на реформите, особено во приоритетните области - ... повеќе...

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Конференција „Македонски перспективи: Како до Европа?“

Скопје, 4 јули 2018 (МИА) - „Македонски перспективи: Како до Европа?“ е темата на конференцијата што... повеќе...

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Шекеринска: Никој досега ниту во ЕУ, ниту во НАТО не побарал кампови за бегалци

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска нагла... повеќе...

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Коѕијас: За Договорот има мнозинство пратеници во Парламентот

Атина, 3 јули 2018 (МИА) - За Договорот постои мнозинство пратеници во Парламентот, според она што с... повеќе...

Фокусот на скринингот за Македонија ќе биде на поглавјата за правда и правосудство

Фокусот на скринингот за Македонија ќе биде на поглавјата за правда и правосудство

Брисел, 2 јули 2018 (МИА) - Македонската и европската страна оваа недела ги усогласуваат календарите... повеќе...

Коблер: Македонија никогаш не била поблиску до ЕУ

Коблер: Македонија никогаш не била поблиску до ЕУ

Скопје, 2 јули 2018 (МИА) – Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и Македонија ... повеќе...

Евроинтеграцискиот пат во потрага по единство, одговорност и реформи

Евроинтеграцискиот пат во потрага по единство, одговорност и реформи

Скопје, 1 јули 2018 (МИА) - Пораки за единство и одговорност за евроинтеграциите на Македонија, за к... повеќе...

Хан и Могерини: Патот кон ЕУ е јасен, сега е до вас да одите напред

Хан и Могерини: Патот кон ЕУ е јасен, сега е до вас да одите напред

Скопје, 30 јуни 2018 (МИА) - Патот напред е јасен. Тоj води кон вашето членство во Европската унија.... повеќе...

Мас: Германија и натаму ќе и ја поддржува Македонија

Мас: Германија и натаму ќе и ја поддржува Македонија

Берлин, 29 јуни 2018 (МИА) - Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на ЕУ з... повеќе...

На 12 јули со испорака на поканата почнуваат пристапните разговори со НАТО

На 12 јули со испорака на поканата почнуваат пристапните разговори со НАТО

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) - Пристапните разговори за членство на Македонија во НАТО ќе почнат на 12... повеќе...

Покана за НАТО, но нема влез без финализирање на договорот (видео)

Покана за НАТО, но нема влез без финализирање на договорот (видео)

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) – По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленува... повеќе...

НАТО ја појасни процедурата за зачленување на Македонија

НАТО ја појасни процедурата за зачленување на Македонија

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) – По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленува... повеќе...

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

Вашингтон, 29 јуни 2018 (МИА) - Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ... повеќе...

Европскиот совет со поддршка за почеток на преговори со Македонија (ДПЛ)

Европскиот совет со поддршка за почеток на преговори со Македонија (ДПЛ)

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) - Европскиот совет ја поддржа одлуката за почеток на преговори со Македон... повеќе...

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг

Атина, 29 јуни 2018 (МИА) - Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор... повеќе...

Европскиот совет со поддршка за почеток на преговори со Македонија

Европскиот совет со поддршка за почеток на преговори со Македонија

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) - Европскиот совет ја поддржа одлуката за почеток на преговори со Македон... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...