• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Германската Влада ги изедначува платите на мажите и жените

Германската Влада ги изедначува платите на мажите и жените

Берлин, 11 јануари 2017 (МИА) - Германската Федерална влада на денешната седница во Берлин одобри пакет законски мерки со кои се обезбедува мажите и жените да примаат иста плата за вршење на идентични работни задачи.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, според предлог законот, кој треба да биде усвоен во Бундестагот, работниците во компании со 200 или повеќе вработени имаат законско право да добијат информација врз основа на кои критериуми добиваат плата, односно тие ќе можат да видат дали нивните колеги од спротивниот пол кои вршат исти задачи имаат поголеми или помали плати.

- Одредувањето на платата веќе не е црна кутија, изјави денеска миниситерката за жени и семејство Мануела Швесих, според која, сега вработените можат да тужат ако фирмите не докажат дека платите за сите вработени се фер.

Согласно новите правила, фирмите со над 500 вработени ќе бидат обврзани редовно да известуваат за напорите за обезбедување еднаква плата за сите.

Според статистичките показатели, германските жени имаат за 21 отсто помали плати од мажите генерално, како и за околу седум проценти помали примања од нивните колеги со кои вршат исти работни задачи. гм/сп/13:03

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...