Рекорден пад на вредноста на турската лира

Рекорден пад на вредноста на турската лира

Франкфурт/Анкара, 10 август 2018 (МИА) - Вредноста на турската лира денеска падна на рекорно ниско ниво во однос на американскиот долар, како резултат на тензиите во односите меѓу Анкара и Вашингтон, но и поради обидите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да воспостави контрола врз монетраната политика на земјата.

Еден американски долар денеска се менува за 6,614 турски лири.

Од почетокот на годината, турската лира загуби дури 35 проценти од својата вредност, што предизвика вознемиреност меѓу банките во Турција, имајќи предвид дека една третина од нивните кредити се во странска вулата.   

Таквиот драстичен пад на турската лира резултираше и со намалување на вредноста на акциите на некои од поголемите банки од Еврозоната.

БНП Париба

Како што објави „Фајненшал Тајмс“, и Европската централна банка стравува дека ваквата состојба во Турција би можела да се одрази на работата не некои од водечките банки во Еврозоната, кои имаат свои филијали во оваа земја, како шпанската ББВА, италијанската „УниКредит“ и француската „БНП Париба“.

Акциите на ББВА денеска паднаа за 3,5 отсто, на „УниКредит“ за 3,1 проценти, а на „БНП Париба“ за 3,7 отсто, додека во исто време зедничкиот бенкарски индекс во Еврозоната се намали за 2,7 проценти.

Во врска со падот на вредноста на турската национална валута се огласи и претседателот Ердоган, кој ги повика Турците да ги менуваат своите заштеди во девизи во турски лири.

Реџеп Тајип Ердоган ЕПА

- Замените ги еврата, доларите и златото што ги чувате под душеците за лири во нашите банки. Тоа е внатрешна и национална борба, порача Ердоган во обраќање пред симпатизери на неговата владејачка Партија на правдата и развојот (АКП).

Тој обвини дека за ваквата состојба во турскиот монетарен систем се виновни странците „кои се обидуваат да и наштетат на Турција“.

Според него, замената на девизи за лири ќе биде одговор на турскиот народ на оние кои водат економска војна против Турција. сп/15:39

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...