• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Јункер: Еврото да стане глобална трговска валута

Јункер: Еврото да стане глобална трговска валута

Стразбур, 12 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска во обраќање пред Европскиот парламент побара да се зацврсти улогата на еврото како валута на глобално ниво.

Тој ги повика земјите членки на ЕУ и Европскиот парламент да „направат повеќе за еврото да ја одигра својата улога“.

- Неверојатно е Европа да ја плаќа својата енергетска фактура во американски долари, кога само два проценти од нашиот енергетски увоз доаѓа од САД, смешно е САД да купуваат европски авиони во долари, сето тоа мора да се смени, порача Јункер.

Тој најави дека Европската комисија ќе поднесе предлози европската валута да стане „активниот инструмент на европскиот суверенитет“, но за тоа да се реализира ЕУ мора прво да си ја „среди куќата“, односно да ја продлабочи економската и монетарната унија.

- Во спротивно нема да имаме кредибилни аргументи. Мораме да ја довршиме економската и монетарната унија за еврото да стане посилно, изјави Јункер. тм/сп/10:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...