• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Промоција на „На вечниот сопатник“ од Екрем Јашаров

Промоција на „На вечниот сопатник“ од Екрем Јашаров

Скопје, 7 октомври 2017 (МИА) - Ромскиот културен и медиа центар  „Бариканипе“  од Скопје вечер организира промоција на книгата поезија „На вечниот сопатник“ од  Екрем Јашаров.

Ова е второ самостојно поетско дело на авторот Јашаров, издадено на три јазици: ромски, македонски и англиски со цел приближување на поетските творби до што поширок круг на публика.

Јашаров ги посвети песните на скоро починатата сопруга Џемиле, неговиот долгогодишен партнер и најдобар пријател. Во нив провејува духот на ромската традиција, навираат длабоки емоции.

„На вечниот сопатник“ е втора публикација издадена од Ромскиот културен и медиа центар „Бариканипе“ од Скопје. Претходно, во јуни беше промовирана публикацијата „Анализа на влијанието на националните политики врз инклузијата на Ромите“. мч/ац/09:17

###Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...