• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Миле Ѓорѓијоски и Витомир Долински ќе настапат на „Сатира фест“ во Белград

Миле Ѓорѓијоски и  Витомир Долински ќе настапат на „Сатира фест“ во Белград

Делчево, 7 октомври 2017 (МИА) - Двајца македонски афористичари, Миле Ѓорѓијоски и  Витомир Долински ќе настапат на 15. меѓународен фестивал за хумор и сатира „Сатира фест“, кој ќе се одржи на 10 октомври во Белград.
 
Овогодинешниот собир на најдобрите афористичари и сатиричари од Балканот и пошироко се одржува на тема „Беше еднаш еден лав“ посветен на 95-годишнината од раѓањето на големиот српски книжевник за деца Душан Радовиќ.
 
Како што истакна делчевскиот сатиричар  Миле Ѓорѓијоски, „Сатира фест е најзначајниот фестивал за хумор и сатира на Балканот.
 
На него учествуваат најзначајните автори од оваа област во регионот и пошироко. Учеството на овојфестивал не е само признание за авторите кои учествуваат туку и за хуморот и сатирата од каде што доаѓаат. Македонија оваа година, како и минатата ќе ја претставуваат сатиричарите  Витомир Долински и Миле Ѓорѓијоски.
 
Овој фестивал го доделува и највисокото признание во областа на сатирата,а тоа е наградата „Златен круг“ за придонес во развојот на светската сатира, рече Ѓорѓијоски.
 
Добитници на оваа врвна награда во областа на сатирата се и македонските сатиричари Васил Толевски и Миле Ѓорѓијоски, а и двајцата се членови на Друштвото на писатели на Србија.
 
Инаку, во соработка со ЈЛБ „Илинден“ од Делчево,  македонските сатиричари за време на својот рпестој во Берлград ќе донираат книгина библиотеката при Националниот совет на Македонците во Србија. дт/ац/11:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...