• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Читателите на „Живот во кутија“ ќе се дружат со авторот Кежаровски

Читателите на „Живот во кутија“  ќе се дружат со авторот Кежаровски

Скопје, 3 јануари 2018 (МИА) - Новинарот Томислав Кежаровски денеска од 12 до 15 часот во  книжарницата Или-Или ќе ја потпишува својата прва книга „Живот во кутија“ и ќе се дружи со читателите. 

Книгата е приказ на осуммесечниот притвор на Кежаровски во затворот Шутка и беше промовирана во ноември на универзитетот ФОН.

Книга Кежаровски

- Таа ги отсликува приликите во државата низ сеќавањата додека бев во затвор. Мито, корупција, прекршувања на човековите права, лош здравствен систем, притисоци, закани. Ова сакам да е последна ваква книга што некој ја напишал кај нас....Неправдата постои откако е создаден светот. Тешко се победува, но тоа не значи дека треба да се откажеме од потрагата по правдата или, уште пострашно, да ги затвориме очите и да бидеме неми набљудувачи, истакнува авторот Кежаровски. хс/бак/07:27

###

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...