• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

„Бикини Мун“ овој месец на фестивали во Порто и Белград

„Бикини Мун“ овој месец на фестивали во Порто и Белград

Скопје, 9 февруари 2018 (МИА) - Петтиот игран филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“ овој месец ќе има европска премиера. Филмот ќе биде прикажан на два фестивала - Фантаспорто во Порто, Португалија, и на 46. ФЕСТ во Белград, кој ќе почне на 23 февруари и на кој Манчевски ќе биде и претседател на жирито. Во март, пак, филмот ќе биде и на филмскиот фестивал во Софија.

ФЕСТ во Белград ќе го отвари филмот „Три билборди близу Ебинг во Мисури“ кој е номиниран за седум оскари. Од неодамна белградскиот ФЕСТ има и натпреварувачки дел. Бидејќи Манчевски е во фестивалското жири, „Бикини Мун“ ќе биде прикажан надвор од конкуренција.

- „Бикини Мун“ е психолошки портрет кој има формат на лажен документарец и зборува за тоа како медиумот, вклучувајќи го и филмот, го експлоатираат поединецот. Денес секаде и секој снима и тоа го гледаме сите: од прислушување и безбедносни камери до самослик на Фејсбук. Како и моите досегашни филмови, „Бикини Мун“ зборува за природата на вистината, лагата и илузијата, изјави Манчевски за својот петти игран филм - американско-германската копродукција чија светска премиера беше на фестивалот во Сао Пауло, Бразил. хс/сд/14:33

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...