• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Изложба во Куманово „Жените и фотографијата 2018“

Изложба во Куманово „Жените и фотографијата 2018“

Куманово, 8 март 2018 (МИА) - Фото клубoт Куманово во соработка со НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово и оваа година традиционално, по петти пат, ќе ја претстави изложбата на уметничката фотографија „Жените и фотографијата 2018“ по повод 8-ми март, Светскиот ден на жената. Изложбата ќе биде отворена вечерва со почеток во 19.30 часот.

Оваа е петта по ред изложба на уметничка фотографија „Жените и фотографијата 2018“, на коа се приавиле над 30 фотографки од различи клубови со над 140 фотографии.

- Раководејќи се со паролата „Жените-фотографи и нивната можност за слободно изразување преку фотографијата, откривањето на себе си и светот околу нив“ селекторот на изложбата Фросина Јовановска издвои 60 уметнички фотографии, велат од фото клубот Куманово.

Изложбата „Жените и фотографијата“ е посветена на борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност. ам/нд/10:14

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...