• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Промовирана книгата „Еретички писма“ од Стефан Марковски

Промовирана книгата „Еретички писма“ од Стефан Марковски

Гевгелија, 16 мај 2018 (МИА) - Во рамки на прославата на Спасовден-заштитникот на Гевгелија, денеска беше промовирана новата, 12-та книга на младиот автор Стефан Марковски „Еретички писма“.

Претставувајќи го овој психолошки роман со елементи на трилер, промоторот Димитар Пандев рече дека на македонската модерна културологија и се потребни вакви прозни остварувања во кои на современ начин е реализиран спојот меѓу митологијата, религијата и науката.

- Овој роман кореспондира со примерните алегории на вонвременската литература, испишан со модерно писмо на јазик што комуницира со современиот читател, што значи, не му се туѓи ниту сленгот и жаргонот, независно од нивната провиниенција, ниту античката па ни сколастичката мисла не му се оптоварување, нагласи Пандев. 

„Еретички писма“ е втор роман на Марковски по речиси десет години од неговата прва книга „Еднонасочно“ или 12-та објавена во неговиот досегашен опус. им/мч/17:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...