• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Шесто издание на Тетовското културно лето

 Шесто издание на Тетовското културно лето

Тетово, 12 јули 2018 (МИА) - Коцерти за деца и млади, театарски претстави, но и разни атктрактивни спортови, ќе бидат дел од содржините на шестото издание на Тетовското култуирно лето што ќе трае до 3 август, информира уметничкиот директор Јетон Пустина.

- Концертите вообичаено ќе бидат организирани на градскиот плоштад, улицата „ЈНА“ или таканаречената улица со чадорите, како и во „Жена парк“. Ние испративме покана до сите музички групи што делуваат во градот да настапат. Освен концертите и тетараските претстави годинава ќе имаме и повеќе спортски активности како бокс, фудбалски нартпревар на жени фудбалерки, кампување во планина, дефиле на мортори низ гардските улици и слично, рече Пустина.

Оваа недела во организација на иницијативата „Прв до врв“ ќе бидат организирани и планинско трчање, како и друмски и планиснки велосипедизам од тетово до Попова Шапка.

- Оваа манифестација ја замислуваме како спортска со силна забавна компонента. По завршувањето на трките на Попова Шапка ќе организираме пикник и еко-фестивал каде по прогласувањето на победниците во сите дисциплини ќе има и богата музичка програма, рече Александар Георгиевски од инцијативата „Прв до врв“.

Тој појасни дека „Прв до врв“ досега бил организиран на Водно, и оти ова е првпат што се организира до Попова Шапка што, како што рече, е значително понапорно поради повисоката надморска височина што ќе треба да ја достигнат тркачите и велосипедистите. ас/сст/14:18

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...