• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во Куманово отворена 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино“

Во Куманово отворена 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино“

Куманово, 27 август 2018 (МИА) - Мултимедијалното здружение „Карпино“ синоќа во кумановската населба Карпош ја отвори 16-та Меѓународна ликовна колонија „Карпино“, на која учествуваат уметници од Србија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Украина и Македонија. Колонијата ќе трае осум дена. Уметниците ќе творат во класични техники, акрил и масло на платно. Колонијата ќе биде отворена и за јавноста, така што заинтересираните ќе можат да ги посетат уметниците додека творат, соопштија организаторите.

- Уметниците ќе ја посетат и црквата Свети Никола во Куманово на денот на посветен на Пресвета Богородица каде се изложени старите икони од манастирот Карпино за да се инспираат. Предвидена е и посета на Старо Нагоричане и тамошните културно историски знаменитости и природни убавини, изјави уметничкиот раководител на колонијата, Валентина Илијевска.

Годинава се очекува плодна продукција од 40-тина дела, кои ќе бидат сочувани во депото, а дел ќе бидат распределени по институциите во градот. На оваа колонија учествуваат уметници од различни генерации кои ќе имаат можност да соработуваат, да разменат идеи и да стекнат искуство.
 
Уметничкиот директор на колонијата Валентина Илиевска изјави дека покрај сликањето, предвидено е да се одржат, поетски вечери, театарски претстави, настапи на музичари.  Во колонијата се вклучува и Фото кино клуб „Козјак“ со изложба на фотографии со кои ќе ја одбележат 70 годишнината од нивното постоење.
 
На синоќешното отварање на колонијата присуствуваше и градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитреивски, а пред присутните настапија музичките виртуози  Александар Колоски и Ана Кришталева. Креираните дела ќе бидат изложени првин пред кумановската јавност, а официјална изложба е закажана по повод Денот на градот. Делата ќе имаат можност да ги видат и љубителите на уметност и од другите градови од Македонија.ам/са/10:24

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...