• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Адам Загајевски ќе стане почесен член на ДПМ

Адам Загајевски ќе стане почесен член на ДПМ

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Добитникот на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2018 година, полскиот поет Адам Загајевски, ќе биде прогласен за почесен член на Друштвото на писатели на Македонија.

ДПМ соопшти дека во духот на долгогодишната традиција, лауреатот на СВП се прогласува за почесен член на Друштвото на писатели на Македонија.

Прогласувањето на Загајевски за почесен член ќе биде утре во 11 часот во просториите на ДПМ.са/сд/12:26

###

 

 

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ