• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Најсилно и најмоќно издание на Струмица опен фестивал досега, оценија организаторите

Најсилно и најмоќно издание на Струмица опен фестивал досега, оценија организаторите

Струмица, 27 август 2018 (МИА) - Позади нас се настаните од оф програмата, со кои од 4 јули до 4 август го направивме најсилното и најмоќно издание на „Струмица опен фестивал 2018“, оцени денеска на прес-конференција Томи Печков од здружението „Културно забавен живот“ кое беше организатор на манифестацијата.

Печков додаде дека буџетот за целосната двомесечна забавна, спортска и културно-уметничко програма изнесува над 220 илјади евра, односно над 13,5 милиони денари.

- Во делот на сите седум години од постоењето на манифестацијата, општина Струмица е главен покровител. Како што е праксата низ годините, Советот на општина Стрмица издвои 50 илјади евра за поддршка на настаните на годинашното издание на Струмица опен фестивал. Годинава, фестивалот беше поддржан и од Министерството за култура за дел од настаните од национален интерес, рече Печков.

Врз основа на сумираните забелешки и коментари, како што рече Печков, ќе се гради концептот на наредното издание, а деталите околу терминот на одржувањето и програмата на „Струмица опен фестивал 2019“ ќе бидат соопштени до крајот на годината. рт/бак/15:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...