• A-
  • A
  • A+
недела, 23 септември 2018, 

Министерот Адеми се сретна со лауреатот Загајевски

Министерот Адеми се сретна со лауреатот Загајевски

Скопје, 28 август 2018 (МИА) - Министерот за култура Асаф Адеми денеска се сретна со добитникот на признанието „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“ за 2018 година, полскиот поет Адам Загајевски.

На средбата, соопшти Министерството за култура, Адеми му честитал на Загајевски за неговиот придонес во поетската сфера во рамки на фестивалот „Струшки вечери на поезијата“.

Адеми - Загајевски1- Сите ние треба да се залагаме заеднички да ја зачуваме и штитиме вредноста на овој фестивал, рекол Адеми.

По средбата, Адеми и Загајевски размениле подароци. рп/сд/15:34

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ