Проекција на шпански филмови во Крива Паланка

Проекција на шпански филмови во Крива Паланка

Крива Паланка, 10 септември 2018 (МИА) - Филмски циклус – проекција на шпански филмови се одржува од 7 до 11 септември во Крива Паланка организација на локалната самоиуправа и Амбасадата на Кралството Шпанија во Македонија. 

Проекциите почнаа со филмот „Среќни 140“, а во рамки на циклусот кривопаланчани можат да проследат пет современи остварувања на шпанската кинематографија, која важи за светски реномирана и високо ценета од филмските критичари, но и од публиката, информираат од локалната самопправа на Крива Паланка.

Селекцијата на филмови е извршена од тим од Амбасадата на Кралството Шпанија во Република Македонија.ид/рп/07:56

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...