• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Трибина за носијата од Скопска блатија и Скопска Црна Гора

Трибина за носијата од Скопска блатија и Скопска Црна Гора

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Трибина „Народната носија од Скопска блатија и Скопска Црна Гора како дел од носиите од Горновардарска етнографска целина“ ќе се одржи денеска во Музејот на Македонија.

Од Здружението „Арти крафт“ кое ја организира трибината, информираат дека утре ќе се одржи етно-културната манифестација „Ревија на народни носии од скопскиот регион“.

Манифестацијата во соработка со Град Скопје и НУ Музеј на Македонија, ќе се организира во чест на 8 Септември, Денот на независноста на Македонија. рп/са/07:36

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ