Во Велес концерт на староградски песни по повод Денот на независноста

Во Велес концерт на староградски песни по повод Денот на независноста

Велес, 8 септември 2018 (МИА) - Во организација на општина Велес синоќа во амфитеатарот на Младинскиот парк во Велес се одржа концерт на староградски македонски песни.

На концертот учествуваа домаќините, ансамблот „Распеани велешани“ и ансамблите „Распеани гевгеличани“, „Распеани радовишани“ и „Распеани валандовчани“. 

Сите овие реномирани ансамбли од државата настапија со сплет стари и понови староградски македонски песни.

Концертот се одржа по повод 8 Септември- Денот на независноста на Република Македонија. ад/мд/10:08

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...