• A-
  • A
  • A+
вторник, 16 октомври 2018, 

Награди за прилепскиот театар „Клетници“ на Фестивалот „Ристо Шишков“

Награди за прилепскиот театар „Клетници“ на Фестивалот „Ристо Шишков“

Прилеп, 13 септември 2018 (МИА) - Претставата на прилепскиот театар  „Клетници“ во режија на Мартин Кочоски се закити со награди на 26. фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кој заврши во Струмица, информираат од Центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп.

Од Меѓународната театарска асоцијација НЕТА, претставата „Клетници“ е добитник на наградата за најдобра сценографија, дизајн на светло и костимографија на Јулија Војкова Најман и на наградата за најдобра музика на групата Фолтин.

Претставата предизвика голем интерес на Фестивалот. ем/цр/11:39

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Ричард Маден од „Игра на тронови“ може да биде новиот Џејмс Бонд

Британскиот актер Ричард Маден во иднина може да г...

Мел Би „брутално искрена“ за сексот, дрогата, депресијата

Поранешната „Спајс девојка“ Мел Би ја објави автоб...

Никол Кидман се разобличи до непрепознатливост заради улога

Холивудската ѕвезда Никол Кидман се промени до неп...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од сре...

Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера н...