• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Жители на Наксос испржија 1,5 тони компири

Жители на Наксос испржија 1,5 тони компири

Атина, 17 јули 2017 (МИА) - Грчкиот остров Наксос влезе во Гинисовата книга на рекорди, откако група локлани жители испржија тон и половина компири.

Компирите биле пржени во 22 казана.

Досегашниот рекорд од 454.095 килограми, остварен на 20 септември 2014, и припаѓаше на американската сојузна држава Аризона. си/сп/13:59

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.