• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Објавени најстрашните локации во Англија во пресрет на Ноќта на вештерките

Лондон, 18 октомври 2017 (МИА) - Здружението Инглиш херитејџ објави список на неколку најстрашни историски локации на кои се појавуваат духови и ноќе се слушаат чудни звуци на плач или хистерично смеење. Списокот е објавен пред Ноќта на вештерките, на 31 октомври.

Според Херитејџ, најстрашно место е дворецот Болсовер на северозапад во Англија. Здание од 17 век изградено врз гробишта. Луѓе велат дека виделе дух на жена која минува низ ѕидови. Виден е и дух на дете кое држи за рака посетител кој не е свесен за таа ситуација.

Страшно место е и средновековниот замок во Кенилвоирт, на север во Англија, каде лута дух на дете кој се појавува во шталата и дух на една жена. На тој имот се слушаат и чекори и остро шкрипење на колевка што се лула.

Во Керисбрук, на југ во Англија, редовно се појавува бледо лице на Елизабет Рафин, девојка која се удавила во бунар или дух во долг мантил заедно со четири кучиња.

Во дворецот Пенденис на југозапад, посетителите можеле да слушаат врисок на девојче кое пред многу години се фрлило низ прозорецот од кујната.

Над урнатини од средновековен манастир, на север во Англија, може да се почувствуваат ненадејни бранови на студ или посетителите чувствуваат дека некој ги држи за рамото.

Ноќта на вештерките е ноќ пред празникот на Сите светители во западнохристијанската традиција. паг/зш/11:49

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...