• A-
  • A
  • A+
среда, 25 април 2018, 

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Севернокорејскиот лидер го контролира и времето

Пјонгјанг, 11 декември 2017 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се искачи на највисоката планина во земјата, носејќи само црни кожени чевли и ги контролираше временските прилики, објавија државните медиуми.

Расположениот Ким во текот на разговорот со новинарите на планината Паекту изјави дека некогаш често одел в планина, но првпат времето да е така убаво. Секако, медиумите заслугите и за пријатното време му ги препишаа нему.

- Препрека за Ким не беа ниту ниските температура, ни длабокиот снег. Тој одлучно чекореше кон врвот на планината, наведуваат севернокорејските медиуми. си/ми/11:26

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ