• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Истражување: Оние што легнуваат и се будат доцна, умираат помлади

Истражување: Оние што легнуваат и се будат доцна, умираат помлади

Гилфорд, 17 април 2018 (МИА) - За оние што си легнуваат и се будат подоцна, голема е веројатноста дека ќе починат помлади, тврдат научници од Универзитетот на Сари во градот Гилфорд, Велика Британија.

Во истражувањето објавено во „Медикал Експрес“ учествувале над 433.000 луѓе на возраст од 38 до 73 години, кои биле поделени во четири класи: „утринска“, „умерено утринска“, „вечерна“ и „умерено вечерна“.

Состојбата на испитаниците била следена во времетраење од шест ипол години. си/цч/12:32

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.