• A-
  • A
  • A+
недела, 20 мај 2018, 

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Ријад, 19 април 2018 (МИА) - Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓаните ќе можат да погледнат филм на големото филмско платно, и тоа холивудскиот мегахит „Црниот пантер".

3а вечерва е закажана претпремиерата за оние со ВИП покани. 3атворената проекција ќе се одржи во концертна хала во главниот град Ријад, која е прилагодена и како кино комплекс.

Од утре таа ќе биде отворена и за јавноста, а билетите се во продажба веќе од денеска.

Претходните неколку години, Саудиска Арабија постепено ја олеснуваше забраната за прикажување филмови, покрај локалните филмски фестивали и проекциите во импровизирани кино-сали.

Во 1970-те имало неформални проекции, но таквите настани често биле прекинувани поради религиската политика на земјата. си/гт/11:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Мануел има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек...

Кралското семејство им се заблагодари на сите за венчавката

Британското кралско семејство им се заблагодари на...

Златна палма за јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисер...

Мајка го сменила името на синот поради грешка во тетоважата

Со цел да ја усклади новата тетоважа со името, ма...

Во минатото пивото се ладело со помош на глечери

Да се пие ладно пиво, денес не е ништо невообичаен...