• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Ријад, 19 април 2018 (МИА) - Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓаните ќе можат да погледнат филм на големото филмско платно, и тоа холивудскиот мегахит „Црниот пантер".

3а вечерва е закажана претпремиерата за оние со ВИП покани. 3атворената проекција ќе се одржи во концертна хала во главниот град Ријад, која е прилагодена и како кино комплекс.

Од утре таа ќе биде отворена и за јавноста, а билетите се во продажба веќе од денеска.

Претходните неколку години, Саудиска Арабија постепено ја олеснуваше забраната за прикажување филмови, покрај локалните филмски фестивали и проекциите во импровизирани кино-сали.

Во 1970-те имало неформални проекции, но таквите настани често биле прекинувани поради религиската политика на земјата. си/гт/11:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.