• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Лос Анџелес, 23 април 2018 (МИА) - Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на најпреценети книги на сите времиња кои дефинитивно не мора да ги прочитате“, меѓу кои ја вброи и Библијата.

Од 21 книга, според уредништвото на магазинот, Библијата заслужува да се најде на 12 место на најпреценети книги. 

- Оние кои ја прочитале, знаат дека во неа има неколку добри делови, но тоа дефинитивно не е најдоброто нешто што човекот го има напишано. Се повторува, контрадикторна е, глупава и во некој поглед дури и злонамерна, се вели во писанието.

Потегот на списанието предизвика реакции на црковни водачи од САД.  Свештеникот Џонатан Морис од Бронкс одлуката на Џи-Кју ја нарече „срамна и глупава“.

На листата, меѓу другите се најдоа и „Старецот и морето", „Ловец во житото" и „Хаклбери Фин". си/цч/11:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ