• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Непалски шерпас рекордни 22 пати се искачи на Еверест

Непалски шерпас рекордни 22 пати се искачи на Еверест

Катманду, 17 мај 2018 (МИА) – Непалскиот шерпас Ками Рита водејќи група на кинески алпинисти се искачи на највисокиот врв во светот Монт Еверест по рекорден 22-ри пат.

Искачувањето и рекордот е потврден и од страна на Министерството за туризам на Непал.

- Ова не е мое последно искачување. Се чувствувам добро подготвен и можам да се искачам на планината уште 25 пати, истакна 47-годишниот Рита.

Досега уште двајца шерпаси се искачиле на највисокот врв по 21 пат.

Шерпасите се водичи и носачи за бројните алпинисти, кои доаѓаат од целиот свет, и се неизоставен дел на експедициите кои сакаат да се искачат на Еверест. дб/цч/16:51

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Јутјуб воведува полесно препознавање на песните во видеата

Платформата за споделување видео снимки Јутјуб вов...

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...