• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Турција продава град основан од македонскиот крал Филип Петти

Турција продава град основан од македонскиот крал Филип Петти

Анкара, 27 мај 2018 (МИА) - Турција го нуди на продажба античкиот град Баргилија, кој се наоѓа на турскиот брег на Егејското Море, за сума од 6,6 милиони евра, објави лондонски „Телеграф“.

Градот го основал античкиот македонски крал Филип Петти во 200 година пред новата ера, кога пристигнал на тоа подрачје враќајќи се од Критската војна.

Во одлуката на Анкара за продажба на локалитетот се наведува дека тоа се прави со цел да се обезбеди заштита на археолошкото богатство на Баргилија, од кој денес се останати само урнатини.

Властите се обидоа да го продадат градот, кој се наоѓа во југозападниот дел на Турција, и во 2015 година, но продажбата веше неуспешна. сп/10:06

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...