• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

Најкраткиот меѓународен лет трае осум минути

Најкраткиот меѓународен лет трае осум минути

Оранјестад, 27 мај 2018 (МИА) - Осум минути - толку трае летот на најновата авио-линија, кој веќе е прогласен за најкраток во меѓународниот сообраќај.
 
Линијата, која ја пушти авиокомпанијата „Аруба ерлајнс“, ги поврзува Аруба, карипскиот остров под суверенитет на Холандија и градот Пунто Фихо во северниот дел на Венецуела.
 
Растојанието помеѓу двата аеродроми е само 80 километри, а „Аруба ерлајнс“ за оваа кратка линија го избра „бомбардиер CRJ200“, најбрзиот авион.
 
Летовите на експресната авио-линија ќе се извршуваат два пати неделно - понеделник и петок - а најевтината карта ќе чини околу 200 долари.
 
Пред повеќе од една година, беше згасната досегашната најкратка  авио-линија, помеѓу Алтернхајн во Швајцарија и Фридрихшафен во јужна Германија.
 
Австриската компанија „Пиплс Виеналајн“, кој го одржуваше летот од 8 минути со авионот „Ембраер 170“, на тој чекор се одлучила поради слабиот интерес на патници.вз/ир/19:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...