• A-
  • A
  • A+
вторник, 17 јули 2018, 

Кандидати за азил влегле во Финска со билети за Мундијалот во Русија

Кандидати за азил влегле во Финска со билети за Мундијалот во Русија

Хелсинки, 20 јуни 2018 (МИА) – Пет лица незаконски влегле во Финска со помош на билети за фудбалски навивачи за Светското првенство во Русија, а потоа и поднеле барање за азил, соопшти денеска претставник на финската гранична полиција.

Петминатата кандидати за азил се државјани на Нигерија, Мароко и Кина. Тие влегле во Финска од соседна Русија, која е домаќин на Мундијалот во фудбал и издава специјални билети за фудбалски навивачи, кои им даваат можност за безвизно патување. дб/цч/17:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.