• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Јувентус се проби на четвртата позиција во Серија А

Јувентус се проби на четвртата позиција во Серија А

Торино, 14 декември 2015 (МИА) – Шампионот Јувентус продолжува со добрите игри во Италијанското фудбалско првенство и веќе стигна до четвртата позиција, иако пред само неколку кола се наоѓаше во долниот дел на табелата. „Старата дама“ синоќа на свој терен славеше триумф над Фиорентина со 3:1.

На другите досега завршени средби од 16.коло постигнати се следниве резултати:

Милан  Верона 1:1,
Киево – Аталанта 1:0
Емполи – Карпи 3:0,
Наполи – Рома 0:0,
Удинезе – Интер 0:4,
Палермо – Фросиноне 4:1 и
Џенова – Болоња 0:1.

Натпреварот Сасуоло – Торино е одложен, додека утре играат: Лацио – Сампдорија.

Табела: Интер 36 бодови, Фиорентина 32, Наполи 32, Јувентус 30, Рома 29, Сасуоло 26, Милан 25,... зс/08:53

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.