• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Роналдо по петти пат ја доби „Златната топка“

Роналдо по петти пат ја доби „Златната топка“

Париз, 7 декември 2017 (МИА) – Играчот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, по петти пат ја освои наградата „Златна топка“ во традиционалната анкета на францускиот магазин „Франс фудбал“.

Роналдо вечерва на свечената церемонија во Париз го одбрани овој престижен трофеј благодарение на трофејот европски шампион со Реал, но и освојување на титулата во шпанската Примера.

Воедно, тој собори бројни рекорди на Лигата на шампионите кога станува збор за голови.

Португалецот се изедначи со Лионел Меси, кој исто така има пет „Златни топки“, но оваа година во изборот остана втор, веднаш зад Роналдо.

По нив на листа се најдоа: Нејмар, Џанлуиџи Буфон, Лука Модрич, Серхио Рамос, Килијан Мбеапе ... зс/23:48

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...

Идрис Елба во нова комедија на Нетфликс

Нетфликс го ангажираше комичарот Идрис Елба за сво...