• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

ПМФЛ: Tри екипи во битка за излез во Европа

ПМФЛ: Tри екипи во битка за излез во Европа

Кратово, 16 мај 2018 (МИА) - Силекс и Работнички одиграа 0:0 во Кратово, а Шкупи запиша значајна победа на гостувањето против Пелистер во Битола во дел од денешните натпревари, со кои се комплетираше 35 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).
 
Екипите на Работнички, Силекс и Шкупи во последното коло ќе се борат за третата и четвртата позиција на табелата, кои може да донесат излез во Европа.
 
Шкупи обезбеди триумф против Пелистер во Битола со головите на Илијоски и Имери, па така тимот од Чаир против Вардар ќе се обиде да обезбеди пласман во европско натпреварување.
 
Во последното коло ќе има и борба и во долниот дел од табелата за опстанок во Првата лига, каде за осмото место, кое води во баражот, ќе спорат Скопје, Победа и Пелистер.
 
По три меча без победа, денеска победа оствари и Вардар кој на домашен терен во неизвесен натпревар славеше со 3:2 над Академија Пандев.
 
Резултати од 35-то коло на ПМФЛ:
 
Силекс - Работнички 0:0
ФК Скопје - Победа 1:0
Вардар - Академија Пандев 3:2 
Пелистер - Шкупи 0:2
Ренова - Шкендија 0:3
 
Табела ПМФЛ:
 
1. Шкендија 88
2. Вардар 56
3. Работнички 49
4. Шкупи 48
5. Силекс 47
6. Академија Пандев 42
7. Ренова 41...вз
 
ФОТО: ФК Силекс

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...