• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Брзечек нов селектор на Полска

Брзечек нов селектор на Полска

Варшава, 12 јули 2018 (МИА) - Поранешниот полски фудбалер Јержи Брзечек е именуван за нов селектор на таа земјата по неуспехот на Светското првенство во Русија.

Брзечек кој беше капитен на репрезентацијата во 90-тите, доаѓа на местото на Адам Навалка по елиминацијата во групната фаза на Мундијалот.

Полска на СП загуби од Сенегал (1:2) и Колумбија (0:3), а ја совлада Јапонија (1: 0).

На селекторската позиција Брзечек доаѓа од клубот Висла Плоцк, додека ги водеше и Катовице, Лех и Раков.

Беше дел од олимпискиот тим кој освои сребрен медал на ЛОИ во Барселона. Има вкупно 42 настапи з анационалниот тим. зс/13:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...