Фудбалскиот интернационалец Несторовски му подари дрес од „Палермо“ на прилепскиот градоначалник

Фудбалскиот интернационалец Несторовски му подари дрес од „Палермо“ на прилепскиот градоначалник

Прилеп, 12 јули 2018 (МИА) - Иднината на фудбалот во Прилеп и во Македонија, беа тема на денешната средба помеѓу градоначалникот Илија Јованоски и прилепскиот фудбалски интернационалец и македонски репрезентативец Илија Несторовски.

Несторовски, кој моментално настапува за италијанскиот клуб „Палермо“ го запозна Јованоски со функционирањето на големите италијански и европски фудбалски клубови и со начинот на кој тие остваруваат соработка со властите во нивните земји за  подобрување на спортската инфраструктура и градењето млади фудбалски таленти.

Според Јованоски, нашиот сограѓанин, спортски ас, Несторовски, и другите македонски интернационалци, се вистински спортски амбасадори ширум светот.

- Тие имаат непроценлива улога во промоцијата на македонскиот фудбал и на новите таленти од Прилеп и од Македонија, рече Јованоски.

Во оваа пригода, Несторовски на прилепскиот градоначалник му го подари својот дрес со бројот и боите на „Палермо“.ем/скс/15:55

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...