• A-
  • A
  • A+
четврток, 19 април 2018, 

Словенечките разузнавачи стапија во штрајк

Словенечките разузнавачи стапија во штрајк

Љубљана, 7 декември 2017 (МИА) - Вработените во Словенечката разузнавачка агенција (СОВА) денеска почнаа штрајк, барајќи повисоки плати и подобри работни услови.

Министерот за јавна администрација на Словенија, Борис Копривникар, рече дека штрајкот е „изненадувачки и единствен".

Копривникар потсети дека разузнавачите со законот се должни да обезбедат основно функционирање на агенцијата за разузнавање со цел зачувување на националната безбедност.

Словенечките медиуми објавија дека штрајкот започна денеска, а работниците на СОВА се жалат дека биле малку платени и дека нема вработено доволно луѓе.

Засега не е познато колку луѓе учествуваат во штрајкот.  ир/зш/16:53

###


       

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...

Прва кино проекција во Саудиска Арабија по 35 години

Во Саудиска Арабија, првпат по 35 години, граѓанит...

Пронајдена подморницата со која, наводно, Хитлер побегнал во Јужна Америка (видео)

Германската подморница со која, според теоретичари...

Идрис Елба во нова комедија на Нетфликс

Нетфликс го ангажираше комичарот Идрис Елба за сво...