• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Извозот на Турција во 2017 година достигна 157 милијарди долари

Извозот на Турција во 2017 година достигна 157 милијарди долари

Анкара, 3 јануари 2018 (МИА) - Извозот на Турција во 2017 година изнесуваше 157 милијарди долари, изјави турскиот министер за економија, Нихат Зајбекчи.

- Извозот се зголеми за 10,22 отсто во однос на претходната година. Бевме близу до можноста да го престигнеме рекордот од 2014 година, кога извозот на земјата изнесуваше 157,6 милијарди долари, истакна Зајбекчи.

Според него, целта на Турција е извозот да достигне 170 милијарди долари. ир/гт/17:56

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...