• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Павлопоулос повторно со закана: Заборавете ги Чамите или нема ЕУ

Павлопоулос повторно со закана: Заборавете ги Чамите или нема ЕУ

Тирана, 8 февруари 2018 (МИА) - Шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос повторно упати остри заканувачки тонови кон Албанија, предупредувајќи ја дека доколу продолжи со инсистирање на „прашањето за Чамите“, го доведува во опасност своето членство во ЕУ.

- Албанското раководство прави голема грешка што ги поддржува правата на некои кои беа нацистички соработници. Не можете да имате европски аспирации и да барате права на нацистички соработници. Кога Тирана ќе има поинаков став, тогаш Грција е тука да и помогне на соседната земја за ЕУ, изјави Павлопулос.

Ова е втора изјава на грчкиот претседател Павлопулос, по онаа од пред три дена, кога и се закани на Албанија да не го споменува прашањето за Чамите доколку сака во ЕУ, а Чамите ги нарече „дел од нацистичката суровост за време на Втората светска војна“.

Албанскиот пемиер Еди Рама и порача на Грција дека треба да ги прифати барањата на Албанија кога се во прашање Чамите, протерани Албанци од областа Чамарија, и оти треба да се подигне нивен споменик во Грција.

Според него, не постојат никакви територијални претензии од неговата земја кон Грција, но дека на Чамите не може да им се одземаат нивните права што подразбра и правото на имот.

За шефот на албанската држава, Илир Мета, ставовите на Павлопулос не носат позитивна енергија

- Неговите ставови не носат позитивна енергија. Павлопулос не е во согласност со ставовите на министрите за надворешни работи на Албанија и Грција, Бушати и Коѕијас. Неговите изјави не одговараат на партнерството. Треба да го одржиме мирот и взаемното почитување, рече Мета.

Претходно шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати на седница на Комисијата за надворешна политика на Собранието на Албанија изјави дека се очекува Тирана и Атина да ги надминат разликите за имотите на Чамите во Грција.

На тоа ескресно рагираше неговиот грчки колега Никос Коѕијас повторувајќи го веќе познатиот став на Грција дека „не постои прашање за Чамите“. вт/сп/16:24

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Две јапонски сонди слетаа на астероидот Ријугу (видео)

Јапонско вселенско летало „Хајабуса2“ испрати два ...

Која е разликата помеѓу белите и кафените јајца?

Најверојатно сте се запрашале за разликата меѓу ја...

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019

Македонија го потврди учеството на Евровизија 2019...

Во Минхен почна 185. издание на Октоберфест

Во Минхен денеска почнува 185. издание на познатио...

Кање Вест одлучи да го напушти Лос Анџелес

Кање Вест донесе одлука заедно со семејството да с...