• A-
  • A
  • A+
недела, 24 јуни 2018, 

Скапароти: Русија има корист од несогласувањето меѓу Турција и НАТО

Скапароти: Русија има корист од несогласувањето меѓу Турција и НАТО

Вашингтон, 8 март 2018 (МИА) - Русија има корист од политичките несогласувања меѓу Турција и нејзините сојузници од НАТО, оцени командантот на Здружените сили на Алијансата во Европа, генерал Кертис Скапароти во писмена изјава до Комисијата за воени прашања во американскиот Сенат. 

- Русија има корист од политичките спорови меѓу Турција и сојузниците од НАТО, кои може да ги искористи со цел да ја поткопа довербата и единството, смета американскиот генерал.

Скапароти ја уверува сенатската Комисија дека европската команда на НАТО „ќе ги заштити и зајакне односите“ меѓу Анкара и Вашингтон.

Генералот потенцира дека Турција во моментов се соочува со два главни предизвика во областа на безбедноста - субверзивното делување од страна на Русија и терористичката закана од Исламската држава“. ир/сп/19:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



Мозаик

Познатиот кувар не бил под влијание на дрога кога се самоубил

Познатиот американски кувар Ентони Борден не бил п...

Џони Деп: Го допрев дното

Актерот Џони Деп во интревју за списанието „Ролинг...

Откриена илегална агенција за сурогат мајки во Камбоџа

Полицијата во Камбоџа упаднала во два стана во гла...

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...