• A-
  • A
  • A+
понеделник, 15 октомври 2018, 

Русија, Турција и Иран ќе продолжат да соработуваат за уништување на ИД

Русија, Турција и Иран ќе продолжат да соработуваат за уништување на ИД

Астана, 16 март 2018 (МИА) - Русија, Турција и Иран ќе ја продолжат соработката за ликвидирање на Исламската држава и другите терористички групи, изјавија по денешната средба за Сирија во казахстанскиот главен град Астана, министрите за надворешни работи на Русија, Турција и Иран - трите земји кои се гаранти на примирјето во Сирија.

- Ја потврдивме определбата да ја продолжиме соработката за конечно ликвидирање на ИД, Џебхат ал Нусра и сите други лица, групи и организации поврзани со Ал Каеда или ИД, кои Советот за безбедност на ОН ги прогласи за терористички организации, како и за спречување на нивно преместување во други земји и региони, стои во заедничкото соопштение.

На состанокот во Астана, министрите Сергеј Лавров, Мевлут Чавушоглу и Мохамад Џавад Зариф ги разгледаа резултатите од нивната работа во овој формат во текот на изминатата година со цел решавање на сириската криза.

На 6 декември минатата година, рускиот претседател Владимир Путин ја прогласи последната победа над ИД на двата брега на реката Еуфрат во Сирија, а на 11 декември нареди повлекување на руските трупи од земјата. Сега во Сирија има само три руски баталјони воена полиција, рускиот Центар за помирување на земјите и базите во Хмејмим и Тартус. јт/сп/11:08

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Поранешна алкохоличарка најмлада богаташка на листата на „Форбс“

Линдзи Снајдер се најде на насловната страна на „Ф...

Оглас во Србија: Се издава кибрит

На „Хало“, интернет-страница за огласи за недвижно...

Семејството на Принс му забрани на Трамп да ги користи неговите песни

Семејството на починатиот поп пејач Принс побара о...

Војвотката од Сасекс е бремена

Британскиот принц Хари и неговата сопруга, војвотк...

Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Својата прва улога во професионалната кариера Бред...