• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Атина демантира дека турската крајбрежна служба симнала грчкото знаме од ненаселен остров

Атина демантира дека турската крајбрежна служба симнала грчкото знаме од ненаселен остров

Атина, 16 април 2018 (МИА) - Портпаролот на грчката Владата и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос денеска не ги потврди информациите објавени во медиумите во Турција дека турската Крајбрежна служба отстранила знаме на Грција од грчкиот ненаселен остров Микрос Антропофас.

Според тврдењата на турските медиуми, премиерот на Турција, Бинали Јилидирим изјавил оти припадници на Крајбрежната служба го отстраниле грчкото знаме, што во петокот го поставиле група млади Грци.

- Крај турскиот брег повторно се вее грчко знаме на карпест остров над кого суверенитетот не е дефиниран. Турската крајбрежна служба интервенираше и го тргна знамето од таму, рекол Јилдирим.

Како што јави дописникот на МИА од Атина, на денешниот брифинг Ѕанакопулос демантираше дека воопшти имало таков инцидент.

- Врз основа на последното известување што го имаше грчкиот премиер од Министерството за одбрана и Командата на Воената морнарица, не се потврдува никаков инцидент на нарушување на грчката територија. Во секој случај морам да кажам дека изјавата на господинот Јилдирим е целосно провокативна и е за осуда. Грција нема шанси да ја прифати, ниту теоријата на „сиви зони“, ниту какво било оспорување на нејзиниот територијален суверенитет, рече Ѕанакопулос. ср/сп/16:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Де Бирс“ ќе префрли 200 слонови од Јужна Африка во Мозамбик

Производителот на дијаманти „Де Бирс“ соопшти дека...

Жена пронашла алигатор вo својот двор во Пенсилванија

Жителка на Пенсилванија, по име Трејси Хофекер про...

Тениската ѕвезда Мартина Хингис повторно пред олтар

Некогашната најдобра тенисерка на светот, Швајцарк...

Џорџ Мајкл петпати се обидел да изврши самоубиство

Иако официјалните податоци говорат дека британскио...

Почина глумицата Елмари Вендел

Актерката Елмари Вендел, најпозната по улогата на ...