• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Вучиќ: Не добив план за Косово, но има некои индикации

Вучиќ: Не добив план за Косово, но има некои индикации

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Софија изјави дека добил „индикации, начела и принципи“ за решавање на Косово, во кои постојат „пристојни работи", но и решенија со кои тој не се согласува.

Тој нагалси дека Србија бара компромисно решение што ќе ги почитува не само интересите на Србите од Косово, туку и интересите на Србија, додавајќи дека за тоа ќе говори на сите состаноци во Софија.

На прашање на новинарите дали го добил планот на САД за Косово, Вучиќ одговори дека „доколку има нешто со што би бил задоволен, да има нешто за што може да се размисли за добивање каква било поддршка во домашната јавност, ќе излезев пред граѓаните со тоа".

Вучиќ истакна дека никој не му се заканува нему и на Србија и оти со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел секогаш имал коректни разговори.

- Се работи за политичар кој секогаш коректно ги сосолушува нашите ставови, без оглед на суштинското несогласување околу Косово, рече Вучиќ.

Тој истакна дека Мичел никогаш не му порачал дека ако не го прифати американскиот план, ќе мора да се повлече од власта.

Како што вчера и денес пишуваа белградските медиуми, САД и западните земји доставиле план за решавање на косовскиот проблем до Вучиќ, наведувајќи дека тој бил подобар за Србија од сите претходни, но оти се уште не бил прифатлив за српскиот претседател.

Во составувањето на овој документ, учествувале Мичел, заменичката на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, Хелга Шмит и претставник на Велика Британија. об/сп/17:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...