• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Фајон: Визна либерализација за граѓаните на Косово оваа година

Фајон: Визна либерализација за граѓаните на Косово оваа година

Приштина, 14 јуни 2018 (МИА)- Пратеничката и известувачка на Европскиот парламент за визниот режим со Косово, Тања Фајон, му пренесе синоќа на претседателот на косовското Собрание Кадри Весели дека визната либерализација за граѓаните на Косово ќе се случи оваа година, се вели во соопштението на косовскиот Парламент.

Оттаму известуваат дека Фајон му пренела на првиот човек на законодавниот дом оти Косово ги исполнило сите критериуми за визна либерализација.


Фајон му рекла на Весели дека штом ЕК излезе со позитивен извештај во јуни, таа тоа прашање че го стави на дневен ред во Европскиот парламент на почетокот на јули.

По комисијата и Европскиот парламент, последен збор за визната либерализација го дава Европскиот совет. ир/зш/12:41

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...