Министерот за надворешни работи на Франција во посета на Атина

Министерот за надворешни работи на Франција во посета на Атина

Атина, 6 септември 2018 (МИА) - За проширувањето на Европската унија и за Западен Балкан, меѓу другото, ќе разговараат министрите за надворешни работи на Грција и Франција на нивната денешна средба во Атина.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, шефот на француската дипломатија и министер задолжен за европски прашања, Жан-Ивес Ле Дриан, денес е во работна посета на Грција на покана на неговиот грчки колега.

- Разговорите на двајцата минстри ќе бидат околу темите за билатералната соработка, темите што се од европски интерес (иднината на Европа, Брегзит, политиката за проширување на ЕУ, Западен Балкан) развојот на настаните на Блискиот Исток (мировниот процес, Иран, Либија) и Источниот Медитеран, соопштуваат од грчкото МНР.

Средбата е закажаан за 14 часот по локално време, по што ќе следи прес конференција. ср/07:08

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.