• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Почна средбата Могерини - Вучиќ во Брисел

Почна средбата Могерини - Вучиќ во Брисел

Брисел, 7 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ пред неколку минути ја започна средбата со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини, во рамките на дијалогот Србија - Косово, јави дописничката на МИА од Брисел.

Пред тоа Могерини оствари средба со косовскиот претседател, Хашим Тачи.

По билатералните средби треба да се одржи и трилатерален состанок меѓу Вучиќ, Тачи и Могерини, но поради зголемените тензии меѓу Белград и Приштина, неизвесно е дали ќе се одржи оваа средба. тм/11:14

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ